Nuk gjen qetësi toka, tërmeti 5.1 ballë godet një tjetër shtet, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 5.1 i shkallës Rihter godìti Iranin ditën e sotme. Lëkundjet e tërmetit janë regjistruar në provincën e Kohgiluyeh dhe Boyer Ahmad në Iranin perëndimor, njoftoi Sondazhi Gjeologjik i ShBA.

Televizioni shtetëror nuk dha asnjë informacion të menjëhershëm në lidhje me vìkt1ma të mundshme ose dëme.

Irani shtrihet në një territor me aktivitet mjaft të lart sìzmik dhe godìtet shpesh nga tërmetet.

Në nëntor të vitit 2017, vendi është godìtur nga një tërmet i fuqìshëm me magnitudë 7.3, i cili shënoi 630 vìkt1ma.