Erion Braçe publikon faqen e parë të ‘New York Times’: Falë masave të qeverisë shqiptare jemi gjallë dhe me shëndet

Zv.kryeministri Erion Braçe ka publikuar në profilin e tij në Instagram faqen e parë të gazetës prestogjoze “New York Times”, në të cilën janë të shënuar një pjesë e emrave të personave që humbën jetën nga COVID-19 në SHBA.

Numri i të vde.kurve nga koronavirusi në SHBA po shkon drejt shofrës 100 mijë, ndërsa Braçe thotë se është merita e qeverisë që Shqipëria ka pak të prekur dhe vìkt1ma.

“Masat e qeverise, bashkepunimi dhe korrektesia e shumices derrmuese te popullit, sakrifica e pamate e mijera mjekeve te familjes e ne spitale, infermiereve, epidemiologeve, sanitareve, solidariteti i BE, SHBA e partnereve te tjere, kane shpetuar shume jete; ne spitale duke kuruar por edhe jashte tyre, ne cdo bllok, lagje fshati, qyteti, duke keputur e penguar zinxhirin e perhapjes se #CoronaVirusit ne popullsi”, shkruan Brace ndër të tjera.

Postimi i plotë

View this post on Instagram

NE- SHQIPERIA, NUK PESUAM KESHTU! NUK KA MBARUAR AKOMA, POR JEMI GJALLE, ME SHENDET DHE JO NE NJE LISTE GAZETE! Nuk eshte gazete e vjeter; Eshte NEW YORK TIMES i sotmi! Njofton se shtetasit amerikane qe kane humbur jeten nga #CoronaVirus, ne #SHBA,PO ARRIJNE NE 100 MIJE! Emrat e nje pjese te tyre jane ne kete liste, ne faqen e pare historike te #NEWYORKTIMES, si homazh! Lutem, lutemi qe shpirti i tyre te prehet ne paqe; Familjet e tyre te gjejne ngushellim e solidaritet tek lutjet e gjithkujt per te afermit e tyre, beteja e tyre por edhe miliona punetoreve te shendetetesise per jeten e secilit nder ta! Ne #SHBA vijojne betejen per cdo jete kur humbjet jane te pashembullta! Pas numrit te pafund te te infektuarve e numrit te frikshem te jeteve te humbura, me vjen te pyes cdo politikan palaco e cdo sharlatan publik: A JU DUKET SHAKA, EGZAGJERIM, KONSPIRACION KUNDER LIRISE? Shiheni kete faqe gazete, eshte me e forte se nje gote alkool, eshte #EVERTETA! Tani kthehuni tek Shqiperia; Shqiperia eshte e vogel, por ka bere aq shume, po ben akoma, do vijoj te bej per te kuruar, shpetuar cdo jete! Masat e qeverise, bashkepunimi dhe korrektesia e shumices derrmuese te popullit, sakrifica e pamate e mijera mjekeve te familjes e ne spitale, infermiereve, epidemiologeve, sanitareve, solidariteti i BE, SHBA e partnereve te tjere, kane shpetuar shume jete; ne spitale duke kuruar por edhe jashte tyre, ne cdo bllok, lagje fshati, qyteti, duke keputur e penguar zinxhirin e perhapjes se #CoronaVirusit ne popullsi. Eshte pak kjo? Eshte shume! Shendeti i pari pa placka behet-jam tallur sa here kam patur hajdute perpara ne Kuvend, tamam SaLul-at. Por shendeti, jeta jane te parat! E di qe masat e marra e zbatuara ne menyre shembullore kane kufizuar liri, kane ndryshuar menyren e jeteses, kane prishur planet e terezine e gjithkujt, femije, te rinj qe donin shkollat, auditoret, burra e gra qe donin punen, te moshuar qe kane jetike ajrin e diellin; Perulesisht ju kerkoj ndjese! POR NA BESONI, E GJITHA ISHTE JETIKE TE BEHEJ KESHTU PER TE SHPETUAR JETE! Jeni ne jete e vetem jeta vlen! Thuajani kete cdo politikani palaco qe ju do te vdekur per politiken e tij

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on