Debati për dërgimin e mjekëve në ndihmë të Italisë, Përparim Kabo thirrje publike ish-ministrit dhe e sfidon hapur: Shko një herë të vetme te Tritan Kalo, e bëni dot?

Profesor Përparim Kabo në një status në Facebook ka kundërshtuar ish-deputetin Tritan Shehu, duke thënë se mjekët dhe infermierët që u dërguan nga Shqipëria për të ndihmuar Italinë, nuk shkuan për shkak të kryeministrit Ed Rama, por me vullnetin e tyre të lirë.

Reagimi i profesorit

Mjeku Tritan Shehu debaton ne fb me nje mik te tijin dhe atje lexojme se vajtja me pagese e mjekeve dhe infermiereve ne Itali per te ndihmuar perdoret nga propaganda qeveritare si cinizem por perdoret edhe termi mercenarizem… Ndaj me duhet te jap kete pergjigje…per kete dialog dhe pedorimin e termave..Mercenaret shkonin ne lufte me pagese per te vrare dhe jo per te mbrojtur jeten si po bejne mjeket dhe infermieret tane. Nese ky akt human quhet merecenarizem e para tregohet se nuk dihet kuptimi i termit dhe e dyta je cinik ndaj humanizmit qe nuk mer leje ne sakrificen e vet..Kush nuk e ben dot ate qe ben kolegu…mbetet vetem te flasi. Zoti Shehu ju jeni zv-rektor ne nje universitet qe ka dege mjekesie dhe infermierie .. A mund te na thoni cili eshte kontributi i tyre se paku ne Shqiperi por edhe ne Itali se pjesa me e madhe e tyre jane studente italiane. Kam vene re se ju gjithcka e shihni vetem zi…ju bej thirrje publike te dilni nga kjo gjendje …nuk ju ben nder. Ju psh, ju personalisht…pikerisht ju pse nuk shkoni ne Itali te ndihmoni..Ju se beni dot kete. Ju punoni on line vetem duke sulmuar punen qe bejne te tjeret e cila ka te meta dhe gabime…por ama punohet. Shko nje dite te vetme te Tritan Kalo e Lul Kraja rri nje turn se paku…dhe te shohim kontributin tuaj…Veprat mbeten…Pkabo 30 mars 2020,”