Shqipëria mund me “poker” Moldavinë

Shqipëria e Edy Reja është një skuadër e bukur dhe fituese. Kuqezinjtë kanë arritur një fitore të thjeshtë 4-0 në transfertën e Chisinaut ndaj Moldavisë. Një duel që do të zgjidhej vetëm brenda 40 minutave të para, ndërkohë që portieri Strakosha ishte një spektator gjatë gjithë ndehsjes. Trajneri Edy Reja e nisi ndeshjen me dy ndryshime nga humbja e fundit ndaj Turqisë. Strategu italian hodhi në fushë Lorenc Trashin në krahun e majtë në vend të Lenjanit dhe Abrashin në mesfushë në vend të Memushajt. Kuqezinjtë e nisën mjaft mirë ndeshjen, duke pasur kontrollin e ndeshjes.

Skuadra jonë do të gjente rrugën e rrjetës në minutën e 22-të, me Cikalleshin që përfiton nga një përgjumje e mbrojtjes vendase, dhe me një rrotullim të bukur, arrin që të shënojë. Goli i jep zemër Shqipërisë, teksa në minutën e 34-t, do të kishim edhe fatin me vete. Keidi Bare është në vendin e duhur dhe në kohën e duhur për të përfituar nga një gabim qesharak i portierit Coselev, i cili i dhuroi topin. 6 minuta më pas, do të vinte edhe goli i debutuesit, Lorenc Tashi, i cili nuk do ta kishte menduar se do të realizonte që në ndeshjen e parë. Mbrojtësi i Partizanit, arriti që të realizonte me një goditje në pozicion të prirët në hyrje të zonës.

Pjesa e dytë do të niste me diktatin e Shqipërisë, që vazhdon me aksionet sulmuese. Në minutën e 55-të, Keidi Bare me një goditje të shpejt e dërgon topin në traversë, dhe më pas del nga zona nga vendasit. Një minutë më pas Abrashi i driblon thuajse të gjithë në zonën kundërshtare, por në fund tregohet egoist duke goditur vet, por do të ndalej nga portieri. Më pas skuadra jonë ul ndjeshëm ritmin, edhe pse trajneri vendos të hedhë në fushë edhe Odise Roshin në minutat e fundit. Në të 82-tën,Reja nervozohet së tepërmi me arbitrin anglez të ndeshjes pas një ndërhyrje të ashpër ndaj Manajt dhe ndëshkohet me karton të verdhë.

Një tjetër provë shumë pozitive e Keidi Bares, i cili më i miri në fushë, ndërkohë që edhe Cikalleshi e Trashit, që gjetën rrugën e rrjetës, luajtën shumë mirë. 2 minuta nga fundi i kohës së rregullt, do të vinte debutimi në kombëtare të dy talenteve Marash Kumbulla dhe Lindon Selahi. Në fundin e kohës së rregullt kuqezinjtë shënojnë golin e katërt me Roshin, i cili jep një asist magjik për Manajn, i cili shënon me finte. Disa sekonda më pas, Roshi shpërthen sërish në krahun e djathtë dhe vendoset përballë portierit, por nuk do të arrin që ta mposhtë. /R.Lika-Koha Jone/