LAJM I FUNDIT/ Vendimi për Saimir Tahirin, ja çfarë vendosi Gjykata

Gjykata për Krì.me të Rènda ka shtyrë seancën për Saimir Tahirin dhe Jaeld Çelën për në datën 19 shtator, kur pritet të lexohet mbrojtja për ish drejtorit të Policisë Vlorë dhe më pas të jepet vendimi.

Reagimi

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri pas daljes nga Gjykata e Krì.meve të Rènda ka deklaruar se àkuzat e Prokurorisë janë hedhur poshtë me provat që janë dërguar në Shqipëri nga prokuroria e antimàf.ìas e Italisë.

Tahiri tha se pretendimet e prokurorisë janë absurde, pasi sipas tij hetimet për bàndën e Habilajve ka nisur në vitin 2016 nga efektivet që akuzohen sot nga òrgani akuzës.

Më tej ish-ministri tha se janë aq absurde pretendimet pasi i bie që janë dènoncuar “anëtarët e bàndave me njeri-tjetrin”.

“Jo pa shkak nuk kam bërë mbrojtjen time në këto dy vite sepse kam dashur të respektoj drejtësinë deri në fund. Jo pa shkak dhashë dorëheqjen dhe kam hezituar ti përgjigjem të gjitha akuzave të gënjeshtra të shpërndara nga prokuroria nëpër media, duke mbajtur baltën në kurriz, por duke pasur shpresën se e vërteta do dali ën dritë. Ju dëgjuat në sallë argumentet e mia se sa gënjeshtra janë thënë.

Unë àkuzohem që jam pjesë e një grupi të strukturuar krì.minal për tràf.ikun e drò.gë bashkë me disa policë që siç e patë dhe ju me prova as nuk kanë qenë në detyrë. Këta policë kanë denoncuar me emër dhe mbiemër Habilajt dhe ky pròcedim pènal është nisur nga policët që kanë qenë në pronësinë time dhe që tani janë të pròceduar bashkë me mua. Janë gënjeshtra dhe sot u provuan që janë gënjeshtra me prova që nuk i kundërshton dot njeri.