Makina përfundon në kanal, zëvendësministri humb jetën në aksidentin tragjìk

Zëvendësministri i Turizmit dhe Kulturës i Turqisë, Haluk Dursun, humbi jetën pasditen e sotme, pasi një aksidenti automobilistik.

Sipas mediave të huaja, Ahmet Haluk Dursun ishte në provincën Moss për të marrë pjesë në ngjarjet që shënuan përvjetorin e Betejës së Madzikert (1071) midis Seljukëve dhe Perandorisë Bizantine, ku më pas vizitoi një sit historik në provincën Beatles.

Pasi u largua nga Beatles, automjeti ku po udhëtonte kishte dalë nga rruga në një zonë të Van fqinj, duke i marrë jetën zv.ministrit dhe duke plagosur tre të tjerë.

Nuk dihen ende shkaqet e aksidentit, por paraprakisht dyshohet se shoferi ka humbur kontrollin e automjetit, duke përfunduar në një kanal me ujë.

TRT nuk specifikoi shkaqet e aksidentit, por raportoi se shoferi i mjetit kishte humbur kontrollin, duke përfunduar në një pellg.

Dursun ishte 62 vjeç, ndërsa ishte emëruar zëvendësministër i Kulturës dhe Turizmit në korrik 2018.