Trump godet sërish Putin

Administrata Trump ka sanksionuar shtatë manjatë rusë, 12 kompani dhe 17 zyrtarë të lartë qeveritarë duke përfshirë aleatët kryesorë të Presidentit Vladimir Putin, sipas dispozitave të një kongresi ligjesh të miratuar vitin e kaluar për tu hakmarrë kundër Moskës ndaj ndërhyrjeve në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 të SHBA.

“Qeveria ruse vepron për përfitimin joproporcional të oligarkëve dhe elitave qeveritare,” tha në një deklaratë të premten, Sekretari i Thesarit i SHBA, Steven Mnuchin. “Qeveria ruse angazhohet në një sërë aktivitetesh keqdashëse në të gjithë globin, duke përfshirë dhunën në Ukrainën lindore, duke i furnizuar regjimin e Asadit me materiale dhe armë, ndërsa bombardojnë civilët e tyre, duke u përpjekur të shkatërrojnë demokracitë perëndimore dhe me qëllim të keq aktivitete kibernetike “.

Midis manjatëve më të shquar rusë të identifikuar të premten është Oleg Deripaska, themeluesi i miliarderëve dhe aksionari i shumicës së En + Group, operatori më i madh i centraleve siberiane me një pjesë të madhe të Rusal, prodhuesi më i madh i Rusisë, Rusal. Kompanitë kontrollohen edhe nga Deripaska, përfshirë En + Group dhe GAZ Group, prodhuesi kryesor rus i autobusëve, në të cilin ai zotëron 83 për qind të aksioneve.

Deripaska, 50 vjeç, bëri tituj vitin e kaluar për shkak të lidhjeve të tij me ish-menaxherin e fushatës së Trump, Paul Manafort. Ai ka pasur vështirësi në të kaluarën në marrjen e një vizë U.S.

“Kjo është qartë një grevë shumë intensive në Deripaska dhe në pronat e tij korporative”, tha Elizabeth Rosenberg, një ish-zyrtarja e Thesarit e cila është një anëtare e lartë në Qendrën për Sigurinë e Re Amerikane. “Duke emërtuar një numër të oligarkëve dhe entiteteve shtetërore, përfshirë sektorin e energjisë, është kuptimplote sepse synojnë industri të ndjeshme në Rusi që gjenerojnë shumë të ardhura”.

Në deklaratën e zbulimit të sanksioneve, Mnuchin shtoi se rusët “që përfitojnë nga ky sistem i korruptuar nuk do të izolohen më nga pasojat e aktiviteteve destabilizuese të qeverisë së tyre”.

SHBA në janar identifikuan 210 rusë të pasur, zyrtarë të lartë dhe udhëheqës të biznesit për një listë të kërkuar sipas ligjit, por Mnuchin ka thënë se Thesari do të përdorte një pjesë të klasifikuar të kësaj liste për të vendosur dënime dhe sanksione.
I pyetur për mundësinë e sanksioneve përpara njoftimit të premten, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov u tha gazetarëve: “Fraza” oligarkët rusë “konsiderohet e papërshtatshme. Koha kur ka pasur oligarkë në Rusi, ka kaluar shumë kohë më parë, nuk ka oligarkë në Rusi “.