Humbni 5kg për një javë me këtë çaj

Shumë njerëz anë e mbanë botës ballafaqohen me problemin e mbipeshës dhe do të bënin çmos për t’i hequr kilogramët e tepërt sa më shpejt që është e mundur. Nëse jeni një ndër këta persona që dëshironi stomak të rrafshët dhe bel të hollë, atëherë është dita juaj me fat.
Fjala është për çajin e shafranit, i cili ju ndihmon ta hiqni dhjamin e tepërt brenda vetëm një jave. Veç kësaj, ky çaj ka veti antipezmatuese, prandaj mund ta përdorni atë në përditshmëri për t’u ndjerë sa më mirë.

Arsyeja se përse ky çaj bën mrekulli dhe është efektiv, është për shkak se është tejet termogjenik, që do të thotë se e shpejton metabolizmin dhe e djegë dhjamin.

Për ta përgatitur këtë çaj duhen këta përbërës:

– Një litër ujë

– Lëngu i një limoni

– Gjysmë lugë gjelle pluhur shafrani

– Gjysmë lugë gjelle pluhur xhenxhefili

– Një çikë piper të specit të kuq

Fillimisht e vloni ujin, pastaj ia shtoni përbërësit në të dhe e përzieni për disa minuta. E largoni nga furra ujin dhe çaji është i gatshëm për t’u përdorur.

Çaji preferohet të konsumohet në mëngjes, në mesditë dhe në mbrëmje./gazetaexpress.com